piątek, 28 lipiec 2017

Fundacja na Rzecz Chorych na SM - Nowe leki na SM

Nowe leki stosowane w SM:

Komisja Europejska w I kwartale 2014 r. zarejestrowała preparat TECFIDERA (fumaran dimetylu) do stosowania w ramach doustnej terapii pierwszego rzutu u pacjentów z najczęstszą, rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego (RRMS).

Po raz pierwszy produkt TECFIDERA uzyskał rejestrację w Stanach Zjednoczonych w marcu 2013 roku. W 2013 roku TECFIDERA uzyskała również rejestrację w Kanadzie i Australii.

TECFIDERA (fumaran dimetylu) w postaci dojelitowych kapsułek twardych jest wskazana do leczenia pacjentów dorosłych z rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego (RRMS). Wykazano, że TECFIDERA zmniejsza liczbę rzutów stwardnienia rozsianego (SM) oraz zmian mózgowych SM, jak również spowalnia progresję stopnia niepełnosprawności przy zachowaniu korzystnego profilu bezpieczeństwa i tolerancji. Skuteczność i bezpieczeństwo TECFIDERA oceniono w dużym, ogólnoświatowym programie klinicznym, który obejmuje również nadal prowadzone długotrwałe przedłużenie badania zasadniczego. Do września 2013 roku leczenie TECFIDERA otrzymało łącznie około 35 000 pacjentów z całego świata

Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego (ChPL) obowiązującą w UE dawka początkowa TECFIDERA wynosi 120 mg dwa razy na dobę doustnie. Po siedmiu dniach leczenia zalecaną dawkę należy zwiększyć do 240 mg dwa razy na dobę.

U pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych najczęściej obserwowanymi zdarzeniami niepożądanymi związanymi z leczeniem TECFIDERA były zaczerwienienie twarzy i zdarzenia żołądkowo-jelitowe (tj.: biegunka, nudności, ból brzucha i ból w nadbrzuszu), które w większości przypadków miały nasilenie od łagodnego do umiarkowanego. Wspomniane skutki uboczne występują głównie w pierwszym miesiącu terapii i okresowo przez cały okres leczenia TECFIDERA.

TECFIDERA może zmniejszać liczbę limfocytów. Wspomniany preparat nie został oceniony u pacjentów z niską liczbą limfocytów. Przed rozpoczęciem leczenia zaleca się wykonanie morfologii krwi. Po 6 miesiącach leczenia zaleca się również wykonanie kontrolnej morfologii krwi. Wspomniane badanie należy później powtarzać co 6-12 miesięcy oraz zgodnie z decyzją lekarza.

TECFIDERA nie jest zalecana w okresie ciąży lub u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących odpowiednich metod antykoncepcji.

informacje z http://farmacja.farmacom.com.pl

SATIVEX – nazwa handlowa preparatu farmaceutycznego produkowanego przez brytyjską firmę farmaceutyczną GW Pharmaceuticals. Uzyskał rozgłos jako pierwszy specyfik na bazie marihuany zarejestrowany w Europie

"SATIVEX" jest doustnym aerozolem wyprodukowanym z wyciągu konopi indyjskich i jest stosowany do łagodzenia objawów chorobowych spastyczności.

W Europie SATIVEX jest dostępny w leczeniu spastyczności w stwardnieniu rozsianym w Polsce, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Danii, Norwegii, Włoszech i Szwecji. W Polsce jest dostępny od grudnia 2012 na receptę z wtórnikiem, ze wskazaniem w celu łagodzenia umiarkowanych oraz ciężkich objawów spastyczności u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, u których stosowanie innych leków okazało się nieskuteczne.

Przeciwwskazania

Lek jest przeciwwskazany u pacjentów:

- poniżej 18 roku życia;

- z ciężką chorobą sercowo-naczyniową, jak choroba niedokrwienna serca, arytmie, źle kontrolowane nadciśnienie lub niewydolność serca;

- z wywiadem w kierunku schizofrenii lub jakiejkolwiek choroby psychicznej;

- w wieku rozrodczym dążących do posiadania potomstwa;

- ciężarnych i matek karmiących piersią

Informacje o bezpieczeństwie użycia

Szczególnie ostrożnie powinno się używać leku w przypadku dodatniego wywiadu w kierunku napadów padaczkowych. Podczas stosowania leków nie powinno się używać alkoholu ze względu na możliwe interakcje.

informacje z pulsmedycyny.pl