piątek, 28 lipiec 2017

Fundacja na Rzecz Chorych na SM - Korzystanie z wózka

Instrukcja wyjmowania wózka inwalidzkiego z bagażnika samochodu
01
Wysuń wózek jak najdalej z bagażnika, najpierw jedną, potem drugą stronę.
02
Chwyć wózek jedną ręką za ramę a drugą za uchwyt, podnieś i postaw na ziemi.
03a 03b
Rozłóż wózek, załóż podnóżki i oparcia rąk.

Wjeżdżanie na krawężnik tyłem z pomocą jednej osoby
Uwaga! Pasy muszą być zapięte, ręce ułożone na kolanach, stopy muszą spoczywać na podnóżkach
04
Podjedź do krawężnika tyłem. Pochyl wózek naciskając stopą na dźwignię przechyłu, a rękami na uchwyty.
05
Podprowadź wózek do krawężnika.
06
Stojąc z jedną nogą wysuniętą do przodu i zgiętą w kolanie, wciągnij wózek na krawężnik. Ciągnij go dalej do tyłu na tyle, aby przednie kółka znalazły się nad wyższą płaszczyzną, a następnie delikatnie opuszczaj wózek aż stanie czterema kołami na podłożu.

Zjeżdżanie z krawężnika tyłem z pomocą jednej osoby
07
Odwróć wózek tyłem i podprowadź do krawężnika.
08
Zjedź z krawężnika podtrzymując wózek za uchwyty.
09
Trzymając wózek przechylony cofaj nim do tyłu aż podnóżki wózka znajdą się wystarczająco daleko poza krawężnikiem.

Schodzenie po schodach w dół z pomocą dwóch osób
10
Jedna osoba przechyla wózek naciskając stopą na dźwignię przechyłu a rękami na uchwyty.

Druga osoba chwyta za ramę wózka i razem z pierwszą powoli podprowadza wózek do samego brzegu schodów.
11
Z jedną nogą wysuniętą do przodu i zgiętą w kolanie pierwsza osoba sprowadza wózek o jeden stopień niżej.

Druga osoba, stojąca niżej, podtrzymuje wózek pozwalając osobie stojącej wyżej zejść o jeden stopień niżej.
12
Współpracując w ten sposób obie osoby sprowadzają wózek w dół stopień po stopniu.

Wjeżdżanie i zjeżdżanie z rampy (podjazdu) z pomocą jednj osoby
13
Wjazd na rampę:
Pchaj wózek na rampę trzymając za uchwyty.
Zjazd z rampy:
Odwróć wózek tyłem do zjazdu. Cofaj się razem z wózkiem trzymając za uchwyty.